Vi välkomnar Tove Jading!
Nu har vi haft väldigt mycket att göra det senaste året. Något som kanske avspeglas här på Aktuelltsidan. När vi har väldigt mycket att göra räcker tiden inte alltid riktigt till för trevliga uppdateringar här i bloggen. Kunderna kommer ju alltid först! 🙂
Men för att för att få behövlig förstärkning av arbetsstyrkan och lösa inflödet av nya uppdrag gjorde vi därför för tre månader sedan en nyrekrytering. Här kommer därför en liten presentation av vår nya medarbetare Tove Jading.
Tove är uppväxt i Sundsvall men har tidigare bott i både Visby och Uppsala. En gång i tiden var planen att rädda landsbygden genom att bli agronom, men livet (och kreativiteten) ville någonting annat. Hon insåg att grafisk design och webbdesign var det som verkligen lockade, och började om på ny kula på västkusten. Väl i Göteborg träffade hon sin sambo och bor tillsammans med en energisk bengalkatt.
Hon ingår numera i den ordinarie arbetsstyrkan på kontoret och arbetar med allt från digital marknadsföring och webbdesign till grafisk formgivning och produktion. Nu i början har Tove varit involverad i tidningsproduktion samt några logotyper och grafiska profiler inom det medicintekniska området.
Toves kompetens och bakgrund är väldigt bred och hon trivs bäst när ingen dag är den andra lik. Variation har nämligen alltid varit en röd tråd i Toves liv. Hon har tidigare även sysslat med både testning inom speldesign, jobbat med sälj och marknadsföring samt varit ansvarig för att bioupplevelser skulle vara på topp hos biografbesökare.
Även utanför normal arbetstid fortsätter hon att skapa! Hon har ett eget projekt inom digital marknadsföring där målet är att skapa olika typer av innehåll för att engagera och underhålla sin följarskara. Några av de digitala material hon skapar är 3D-modeller, shorts och motion capture. När hon verkligen vill koppla av tar hon sin ullfilt och sätter sig i soffan med en spännande TV-serie eller vid datorn med ett mysigt datorspel, gärna i gott sällskap.
